Najtańszy miesięczny wynajem GPU w 2026: porównanie cen A100 i H100
Napisane przez zespół ApexVPS • Ostatnia aktualizacja: wrzesień 2026 • 9 min czytania
Ile naprawdę kosztuje miesiąc wynajmu GPU we wrześniu 2026? Dla A100 80GB pracującego wszystkie 720 godzin miesiąca zakres biegnie od około 317 $ na marketplace Vast.ai (od 0,44 $/h, gdyby ta stawka utrzymała się cały miesiąc) do około 2225 $ rozliczenia godzinowego w Paperspace — z dedykowanym stałym miesięcznym wynajmem ApexVPS na poziomie 1290 $. Dla H100 80GB zakres wynosi od około 1433 $ (RunPod Community Cloud) do 2369 $ (Lambda na żądanie), z ApexVPS stałym na 1990 $. Każda liczba poniżej to publiczna cena katalogowa z podlinkowanym źródłem, a każdy ekwiwalent miesięczny to proste mnożenie przez 720 godzin.
Poza surową liczbą liczą się dwie rzeczy: czy cena jest stała (miesięczna faktura ryczałtowa) czy zmienna (godziny marketplace stale przeliczane), oraz czy maszyna jest dedykowana i gwarantowana, czy przerywalna. Zaznaczamy to w każdym wierszu.
A100 80GB: jeden miesiąc, wszystkie główne opcje
| Dostawca | Stawka (A100 80GB) | Miesiąc 720 h | Model |
|---|---|---|---|
| Vast.ai | od 0,44 $/h (PCIe) | od ≈ 317 $ | Godziny marketplace; ceny aktualizowane co godzinę; przerywalni hostowie |
| RunPod (Secure Cloud) | 1,39 $/h | ≈ 1001 $ | Rozliczenie co sekundę z przedpłaconego salda |
| TensorDock | od 1,42 $/h | od ≈ 1022 $ | Godziny marketplace/na żądanie |
| ApexVPS | 1290 $/mies. stałe | 1290 $ — stałe | Dedykowany serwer; nielimitowane użycie; bez licznika; krypto, bez KYC |
| Vultr | ~2,40 $/h | ≈ 1728 $ | VM godzinowa na żądanie |
| Lambda | 2,79 $/h | ≈ 2009 $ | Godzinowo na żądanie |
| Paperspace | ~3,09 $/h | ≈ 2225 $ | Godzinowo na żądanie |
Ceny publiczne sprawdzone we wrześniu 2026 (źródła poniżej). Stawki marketplace „od" zakładają, że najtańszy host pozostaje dostępny i niezmieniony przez 720 godzin — to najlepszy przypadek, nie wycena.
H100 80GB: jeden miesiąc, wszystkie główne opcje
| Dostawca | Stawka (H100 80GB) | Miesiąc 720 h | Model |
|---|---|---|---|
| RunPod (Community Cloud) | od 1,99 $/h | od ≈ 1433 $ | Hostowie społeczności; rozliczenie co sekundę |
| Vast.ai | ~2,00 $/h typowo | ≈ 1440 $ | Godziny marketplace; 0,90–2,27 $/h według poziomu hosta |
| TensorDock | 2,25 $/h (SXM) | ≈ 1620 $ | Godziny na żądanie |
| ApexVPS | 1990 $/mies. stałe | 1990 $ — stałe | Dedykowany serwer; nielimitowane użycie; bez licznika; krypto, bez KYC |
| RunPod (Secure Cloud PCIe) | 2,89 $/h | ≈ 2081 $ | Rozliczenie co sekundę z przedpłaconego salda |
| Lambda | 3,29 $/h | ≈ 2369 $ | Godzinowo na żądanie |
Ceny publiczne sprawdzone we wrześniu 2026 (źródła poniżej). „Typowe" stawki marketplace różnią się według hosta i zmieniają co godzinę.
Jak uczciwie czytać te tabele
Najniższe ceny katalogowe pochodzą z marketplace godzinowych i są prawdziwe — dopóki host pozostaje wystawiony, po tej cenie, z faktycznie wolną maszyną. Miesiąc 720 godzin po stawce marketplace to teoretyczna podłoga: hosty się zajmują, ceny rosną, a przerywalne instancje mogą się zatrzymać w połowie pracy. Stałe wynajmy miesięczne robią odwrotną wymianę: płacisz więcej niż teoretyczna podłoga, a w zamian cena, maszyna i warunki nie ruszają się przez cały okres.
Zauważ, co obejmuje stały wynajem, a czego nie obejmuje godzinowa stawka GPU: w ApexVPS cena miesięczna pokrywa cały dedykowany serwer — vCPU, RAM, pamięć NVMe i przepustowość (4–12 TB zależnie od planu) — podczas gdy godzinowe oferty GPU często mierzą pamięć i przepustowość osobno.
Kiedy wygrywa godzinowo, a kiedy stała miesięczna cena
- Godzinowo wygrywa przy krótkich zadaniach, eksperymentach, weekendowych fine-tuningach i wszystkim przerywalnym: zapłać 3 $ za dwie godziny A100 i zatrzymaj.
- Stała miesięczna wygrywa, gdy GPU musi działać cały miesiąc, a faktura musi być znana z góry: produkcyjne wnioskowanie, miesięczny trening, klastry badawcze na budżecie grantowym.
- Zasada progu rentowności: podziel stałą cenę miesięczną przez stawkę godzinową. A100 ApexVPS za 1290 $ osiąga próg wobec stawki Lambda 2,79 $/h przy ok. 462 godzinach (64% miesiąca); H100 za 1990 $ wobec 3,29 $/h przy ok. 605 godzinach (84%).
- Poziom ma znaczenie: na H100 stała cena ApexVPS 1990 $ schodzi poniżej nawet niektórych stawek godzinowych secure-cloud (≈ 2081 $ za RunPod PCIe przez pełny miesiąc).
Więc jaki jest najtańszy miesięczny wynajem GPU w 2026?
Najniższa cena katalogowa: A100 z marketplace po „od 0,44 $/h" Vast.ai — jeśli akceptujesz zmienność hostów i przerwy. Najniższa cena stała, dedykowana i gwarantowana: A100 ApexVPS za 1290 $/mies. i H100 za 1990 $/mies., nielimitowane użycie, bez licznika godzin, płatne w krypto bez KYC i z 30-dniową gwarancją zwrotu. Jeśli ten profil pasuje, miesięczne plany GPU ApexVPS od 249 $ (T4, A100, H100) to bezpośredni następny krok.
Źródła (wszystkie sprawdzone we wrześniu 2026)
- Vast.ai — ceny A100 PCIe na żywo (od 0,44 $/h)
- RunPod — cennik chmury GPU (A100 PCIe 1,39 $/h, H100 PCIe 2,89 $/h)
- RunPod — H100 PCIe Community Cloud (od 1,99 $/h)
- TensorDock — A100 80GB od 1,42 $/h
- TensorDock — strona główna: H100 SXM na żądanie za 2,25 $/h
- Thunder Compute — tabela dostawców: Lambda A100 2,79 $/h, H100 3,29 $/h; Vast.ai H100 ~2,00 $/h (sierp. 2026)
- Spheron — cennik chmury GPU Vultr: A100 80GB ~2,40 $/h (sierp. 2026)
- Dataoorts — najtańsi dostawcy chmury GPU 2026: A100 ~3,09 $/h (klasa Paperspace na żądanie)
- ApexVPS — plany i specyfikacje GPU
Często zadawane pytania
Jaki jest najtańszy miesięczny wynajem GPU w 2026?
Według cennika wygrywają stawki godzinowe marketplace: Vast.ai pokazuje A100 80GB od 0,44 $/h (≈ 317 $ za miesiąc 720 h) i H100 około 2,00 $/h (≈ 1440 $). Wśród stałych dedykowanych planów miesięcznych ApexVPS jest w tym porównaniu najtańszy: A100 80GB za 1290 $/mies. i H100 80GB za 1990 $/mies., oba z nielimitowanym użyciem i bez licznika godzin.
Co jest tańsze: wynajem GPU godzinowy czy miesięczny?
Godzinowy jest tańszy poniżej progu rentowności; stały miesięczny powyżej. Podziel cenę miesięczną przez stawkę godzinową: A100 ApexVPS za 1290 $ osiąga próg wobec stawki na żądanie 2,79 $/h przy ~462 godzinach (64% miesiąca). Poniżej wygrywa godzinowo; przy 24/7 stały plan jest zarówno tańszy niż większość stawek na żądanie, jak i całkowicie przewidywalny.
Dlaczego ceny GPU w marketplace są tak dużo niższe?
Marketplace agregują wolne moce niezależnych hostów: ceny są ustalane host po hoście, przeliczane co godzinę, a najtańsze poziomy są często niezweryfikowane lub przerywalne. Wymieniasz przewidywalność i gwarancje na cenę. Stały miesięczny wynajem wycenia usunięcie tej zmienności.
Czy ApexVPS rozlicza serwery GPU godzinowo?
Nie. ApexVPS wynajmuje dedykowane serwery GPU (T4, A100, H100) w stałych cenach miesięcznych — odpowiednio 249 $, 1290 $ i 1990 $ — z nielimitowanym użyciem, bez pomiaru godzinowego, bez salda przedpłaconego, z płatnością wyłącznie w krypto i 30-dniową gwarancją zwrotu.