RunPod vs ApexVPS: miesięczny wynajem GPU w porównaniu (2026)
Napisane przez zespół ApexVPS • Ostatnia aktualizacja: wrzesień 2026 • 8 min czytania
Jeśli planujesz uruchomić NVIDIA H100 na pełnych obrotach przez cały miesiąc, wynajem w stałej cenie ApexVPS za 1990 $/mies. kosztuje o około 4% mniej niż H100 PCIe na żądanie w RunPod za 2,89 $/h — co daje około 2081 $ w miesiącu liczącym 720 godzin — i około 21% mniej niż H100 SXM za 3,49 $/h (≈ 2513 $). W przypadku A100 80GB obraz się odwraca: stawka RunPod 1,39 $/h daje w tym samym miesiącu około 1001 $, poniżej stałej ceny ApexVPS wynoszącej 1290 $/mies. W skrócie: rozliczanie godzinowe wygrywa przy krótkich lub skokowych zadaniach, a stały miesięczny wynajem przy ciągle działających obciążeniach H100.
Obie firmy to prawdziwi dostawcy chmury GPU z realnymi mocnymi stronami. To porównanie korzysta z publicznych cenników sprawdzonych we wrześniu 2026, z linkami do źródeł na końcu, oraz z prostego mnożenia przez 720 godzin dla ekwiwalentów miesięcznych — bez zmyślonych liczb.
Dwa modele cenowe w jednej tabeli
| RunPod (na żądanie) | ApexVPS (stała cena miesięczna) | |
|---|---|---|
| A100 80GB | 1,39 $/h ≈ 1001 $ za miesiąc 720 h | 1290 $/mies., nielimitowane użycie |
| H100 80GB | 2,89 $/h PCIe ≈ 2081 $/mies.; 3,49 $/h SXM ≈ 2513 $/mies.; od 1,99 $/h Community Cloud ≈ 1433 $/mies. | 1990 $/mies., nielimitowane użycie |
| T4 | Stawki godzinowe zależne od poziomu chmury i dostępności | 249 $/mies., nielimitowane użycie |
| Model rozliczeń | Pomiar GPU co sekundę, pobierany z przedpłaconego salda; pamięć masowa mierzona, gdy pod działa | Jedna stała faktura miesięcznie (lub rocznie, −30%); dedykowane vCPU, RAM, NVMe i przepustowość w cenie |
| Zobowiązanie | Brak — zatrzymaj pod, a licznik stanie | Minimum jeden miesiąc; 30-dniowa gwarancja zwrotu w USDT |
| Płatność | Saldo konta zasilane kartą | Tylko krypto (BTC, ETH, USDT + 30 monet), rejestracja tylko przez e-mail, bez KYC |
Źródła: cennik chmury GPU RunPod i strona modelu H100 PCIe, sprawdzone we wrześniu 2026. Ekwiwalenty miesięczne to proste mnożenie podanej stawki godzinowej przez 720 godzin.
Gdzie wygrywa RunPod
- Krótkie lub skokowe zadania. Dwie godziny treningu na A100 kosztują w RunPod około 2,78 $; plan miesięczny nie ma tam sensu.
- Najniższa cena katalogowa A100. Przy 1,39 $/h pełny miesiąc A100 (≈ 1001 $) schodzi poniżej stałej ceny ApexVPS 1290 $ — jeśli stawka secure cloud pozostanie dostępna przez cały czas pracy.
- Szerokość katalogu. Dziesiątki typów GPU, w tym karty konsumenckie jak RTX 4090, a także endpointy serverless do wnioskowania.
- Zero zobowiązań. Rozliczanie co sekundę pozwala przerwać eksperyment w połowie i nie płacić nic więcej.
Gdzie wygrywa ApexVPS
- Ciągle działające obciążenia H100. Dedykowany H100 pracujący 24/7 przez miesiąc kosztuje w ApexVPS stałe 1990 $ wobec ≈ 2081 $ (PCIe) lub ≈ 2513 $ (SXM) czasu na żądanie w RunPod.
- Cały dedykowany serwer, a nie tylko pod GPU. Każdy plan obejmuje dedykowane vCPU, RAM, pamięć NVMe i przepustowość (do 12 TB na H100) w tej samej stałej cenie.
- Żadnego licznika do obserwowania. Brak salda przedpłaconego do doładowania, brak licznika godzin, brak niespodziewanych pozycji — faktura to cena ze strony.
- Krypto-natywnie i bez KYC. Płać Bitcoinem, Ethereum, USDT lub ponad 30 monetami z rejestracją tylko przez e-mail; 30-dniowa gwarancja zwrotu w USDT.
Uczciwe obliczenie progu rentowności
Próg rentowności to proste dzielenie: stała cena miesięczna ÷ stawka godzinowa. Dla H100 PCIe: 1990 $ ÷ 2,89 $/h ≈ 689 godzin — około 96% miesiąca. Jeśli Twój H100 działa dłużej niż około 29 dni na 30, stały wynajem jest tańszy; wobec stawki SXM (3,49 $/h) stały plan wygrywa od około 570 godzin, czyli ok. 79% miesiąca.
Dla A100 to samo obliczenie faworyzuje RunPod: 1290 $ ÷ 1,39 $/h ≈ 928 godzin — więcej niż 720 godzin w miesiącu, więc godzinowy A100 RunPod pozostaje tańszy nawet przy pracy 24/7 — przed opłatami za pamięć i transfer oraz przy założeniu, że podana stawka jest dostępna bez przerw przez cały miesiąc. Odpowiedzią ApexVPS w przypadku A100 jest przewidywalność: jedna faktura, dedykowana maszyna i żadnego licznika.
Werdykt
Wybierz RunPod do krótkich eksperymentów, skokowego wnioskowania, najszerszego katalogu GPU lub najniższej stawki godzinowej A100. Wybierz ApexVPS do miesięcznych obciążeń H100, stałej faktury, którą można zaplanować w budżecie, dedykowanego serwera z pamięcią i przepustowością w cenie oraz płatności wyłącznie w krypto bez KYC. Jeśli to drugie podejście jest Twoje, miesięczne plany GPU od 249 $ to następny krok.
Źródła
- RunPod — cennik chmury GPU (A100 PCIe od 1,39 $/h, H100 PCIe od 2,89 $/h), sprawdzono we wrześniu 2026
- RunPod — strona modelu H100 PCIe (Community Cloud od 1,99 $/h), sprawdzono we wrześniu 2026
- ApexVPS — plany i specyfikacje GPU
Często zadawane pytania
Czy ApexVPS jest tańszy niż RunPod?
To zależy od GPU i czasu pracy. Dla H100 działającego 24/7 stała cena ApexVPS 1990 $/mies. bije stawkę PCIe na żądanie RunPod (≈ 2081 $ w 720 h) i stawkę SXM (≈ 2513 $). Dla A100 80GB stawka RunPod 1,39 $/h daje około 1001 $ miesięcznie — taniej niż 1290 $ w ApexVPS. Poniżej około 689 godzin pracy H100 miesięcznie rozliczenie godzinowe RunPod jest tańsze.
Czy ApexVPS oferuje rozliczenie godzinowe jak RunPod?
Nie. Serwery GPU ApexVPS to wynajem miesięczny (lub roczny, −30%) w stałej cenie z nielimitowanym użyciem — bez licznika godzin, bez salda przedpłaconego, bez rozliczania za minutę. Dedykowana karta jest Twoja 24/7 przez cały okres.
Czy mogę zapłacić za serwer GPU kryptowalutą?
W ApexVPS tak — kasa obsługuje wyłącznie krypto: Bitcoin, Ethereum, USDT i ponad 30 monet, z rejestracją tylko przez e-mail i bez KYC. Pody na żądanie RunPod są rozliczane z salda konta zasilanego kartą.